Aktualności


Sprawozdawczość statystyczna w roku 2024 z zakresu „zdrowie i ochrona zdrowia” za rok 2023

Szanowni Państwo, przypominamy o corocznym obowiązku statystycznym, który dotyczy przekazania sprawozdań o symbolu „MZ” przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w tym praktyki zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów.

czytaj więcej
30-lat SAMORZĄDU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

Samorząd powstał na mocy ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych z 19 kwietnia 1991 roku.

czytaj więcej

Prasa

27 czerwca 2024
Alergie pokarmowe to wciąż ogromne wyzwanie dla medycyny

U co dziesiątej osoby dotkniętej alergią pokarmową występuje wstrząs anafilaktyczny. To stan bezpośredniego zagrożenia życia, który niekiedy pojawia się jako pierwszy objaw alergii – powiedział w programie „Wyszło na Zdrowie” prof. dr hab. n. med. Zbigniew Bartuzi, specjalista w dziedzinie alergologii, chorób wewnętrznych i gastroenterologii, przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

czytaj więcej
26 czerwca 2024
NFZ bez pieniędzy. Rząd ma problem...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 będzie wymagać dofinansowania na poziomie od 92,5 mld zł do 158,9 mld zł – przewidują autorzy raportu pt. „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027”. Takie rozmiary ma luka, spowodowana rozdętymi ponad możliwości wynikające z ustawy 7 proc. PKB na zdrowie sztywnymi wydatkami Funduszu.

czytaj więcej
W dziale: Ochrona zdrowia
25 czerwca 2024
Widzimy już zmianę podejścia Ministerstwa Zdrowia do współpracy z polskim przemysłem

Jakie nadzieje i jakie oczekiwania polscy producenci leków wiążą ze zmianą na stanowisku wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za politykę lekową?

czytaj więcej
25 czerwca 2024
Szpital to nie dom opieki na wakacje

Kiedy zaczynałem karierę lekarską, proceder umiejscawiania seniorów w szpitalach przez bliskich udających się na urlop był duży. Z biegiem lat problem stał się mniejszy, ale wciąż jest obecny – mówi znany chirurg, prof. Krzysztof Bielecki w programie Wyszło na Zdrowie. – Moje pokolenie było wychowane w miłości i szacunku do ludzi starych. Nie obwiniam młodych ludzi, bo każdy boryka się ze swoim losem. Pamiętajmy jednak o tym, że ta stara matka i ten stary ojciec nas wychowali, co nie było łatwe – dodaje profesor.

czytaj więcej